пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów wyraźnie nie podkreśli krawędzi trawnika względnie kwietnika jak małe żywe plot.

Bardzo duże, bowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby zasłania sąsiadujące domy oraz ulice. Żeby otworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która ponadto daje orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu powinno się je uformować z limaku powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu. Pamiętajmy niemniej jednak, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Nic dobrze nie uwydatni projektu trawy względnie kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty czasami nie potrafią satysfakcjonująco wzrastać w określonych grządkach, niewielkie drzewa umieją utrzymać kwieciste zaplecze w ryzach bądź zasłonią gołe wycinki gleby. Porządnie uformowany niewielki żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w mrocznych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na przetwory.

Niewysokie czy tez wybujałe zielone ogrodzenia można pozyskać z gatunków szpilkowych.

Na nieszczęście, drzewa z tej grupy bywają znacznie bardziej kosztowne niż odmiany liściaste. Z nich najlepiej znosi cień cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta a także należny go redukować, przecież jego przemianę Cis jest dozwolone pościć sam jeden.Będzie szybko kiełkował natomiast uchowa filarowy zarys.

Gdyby wasz zakątek jest nadzwyczaj zacieniony, pożądane byłoby aby zielony częstokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektóre z cienioznośnych gatunków maja kategorii o jasnych lub tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są najbardziej widoczne w słońcu, lecz nawet w chłodu korona drzewa pozostają dość jasne, w pewnej mierze oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий