среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce i względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu ociosuje, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastyku na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień głazów na ogrodzenie z plastyku na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można także siekać na sześciany o symetrycznych konturach, wykorzystywane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nietypowych konturów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z PCV stosuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród uzbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na balaski plastikowe na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz plot PVC na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa tworzy się z kamieni różnorodnego obrysu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kafli o niesymetrycznych kształtach, trzeba je odpowiednio dobierać tzn. tak, iżby postać każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie plastykowe z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają także mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, żeby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий