понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety czyli jak kto woli żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty zwykle pełnia role ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą także za dekoracje. Zazwyczaj takie sztachety z Winylu stawia się w słonecznych położeniach, gdzie migiem rosną oraz silnie się zagęszczają. Mnóstwo uroku maja także takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza przez osłonięte katy ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina witek lub kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazy, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu wycisza oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które dominują w skwerze, oraz nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same wzrastają, często tez ekspansywnie kwitną, jednak wymagają tez sporo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety Winylowe z Krotoszyna mogą być bardzo wysmukłe, aczkolwiek powinno się je regularnie przycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot wyznacza się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•regularnie podcinany porządnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek stanowi niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety z Winylu z Kobyłki stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий